Jak bezpiecznie pracować na wysokości?

Pracownicy budowlani mogą być szczególnie narażeni na upadki z wysokości. Aby im zapobiec i zapewnić ochronę życia i zdrowia, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i korzystać z odpowiedniego sprzętu ochronnego. Jakie to elementy? Co mówią przepisy BHP? O tym piszemy poniżej.

Jak przygotować się do pracy na wysokości?

Przed rozpoczęciem pracy na wysokości, musisz spełniać konkretne wymagania i warunki określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku. Biorąc pod uwagę prace na wysokości powyżej 2 metrów, ważne jest również posiadanie odpowiedniego wyposażenia do ochrony indywidualnej. Zapoznaj się również z przepisami BHP, protokołem bezpieczeństwa oraz kolejnością wykonywania prac. Kask, szelki bezpieczeństwa, czy linki, to podstawa. Zwróć szczególną uwagę na potencjalne zagrożenia związane z pracą na wysokości i podejmij odpowiednie środki ostrożności. Warto w tym miejscu wskazać, że pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z pracą na wysokości oraz uwzględnić możliwości i doświadczenia pracowników w tym zakresie.

Jakie środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości?

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego wyposażenia pracownika w środki ochrony indywidualnej, które zapewniają bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko wypadków. W tym zalecamy korzystanie z następujących przedmiotów:

Kaski ochronne

Chronią głowę przed spadającymi przedmiotami, np. narzędziami, które mogą powodować ciężkie obrażenia. Wybierając kask ochronny, należy upewnić się, że jest on zgodny z normami bezpieczeństwa i posiada odpowiednie certyfikaty. Kask powinien być również dopasowany do rozmiaru głowy pracownika, co pozwala zapewnić maksymalną ochronę.

Buty ochronne

Zapewniają przyczepność i stabilność na dużej wysokości, co pomaga uniknąć upadków i potencjalnych obrażeń. Dobrze dobrane buty ochronne powinny:

 • posiadać antypoślizgową podeszwę,
 • być uzbrojone we wzmocniony nosek,
 • być wykonane z materiałów odpornych na przecięcia i przekłucia.

Przed zakupem butów należy upewnić się, że spełniają one odpowiednie normy i posiadają niezbędne certyfikaty.

Szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa to dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem. Umożliwiają pracownikowi pewne poruszanie się na dużej wysokości. Szelki powinny:

 • być solidnie wykonane,
 • posiadać regulowane paski,
 • mieć wbudowany system zabezpieczeń.

Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić odpowiednie szkolenie z zakresu korzystania z tego rodzaju środków ochrony.

Amortyzatory z linką bezpieczeństwa

Pozwalają na kontrolowane zatrzymanie upadku i minimalizowanie siły uderzenia. Amortyzatory powinny spełniać określone normy i posiadać niezbędne certyfikaty. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi i przeprowadzić testy celem weryfikacji sprawności.

Uprząż do pracy na wysokości

To niezwykle przydatny środek ochrony, który umożliwia pewne poruszanie się, a jednocześnie minimalizuje ryzyko upadku. Uprząż powinna być wykonana z trwałych materiałów, posiadać odpowiednie zabezpieczenia i być solidnie zamocowana.

Wszystkie wymienione środki ochrony indywidualnej są niezbędne w pracy na wysokości. Pamiętaj, że wybór i używanie tych przedmiotów powinno być zgodne z przepisami bezpieczeństwa i instrukcjami producenta.

Przepisy BHP, a praca na wysokości

W Polsce przepisy BHP dotyczące pracy na wysokości wymagają od pracodawców zapewnienia odpowiednich środków ochrony dla pracowników. Część z nich wskazaliśmy powyżej. Twoim zadaniem, jako pracodawcy, jest organizowanie pracy w taki sposób, aby unikać zagrożeń związanych z upadkiem z wysokości. W sytuacjach, gdzie uniknięcie ryzyka nie jest możliwe, powinieneś wybrać najbardziej adekwatny sprzęt ochronny, zwracając uwagę na pierwszeństwo środków ochrony zbiorowej, takich jak balustrady, czy siatki nad osobistymi elementami, jak np. indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem.

Indywidualna ochrona pracownika na wysokości

Oprócz zastosowania środków ochrony zbiorowej, konieczne jest także zapewnienie indywidualnej ochrony dla każdego pracownika. Powinieneś zrobić to wykorzystując system powstrzymywania spadania, który obejmuje:

 • punkt kotwiczący,
 • szelki bezpieczeństwa,
 • zespół łącząco-amortyzujący.

Każdy z tych elementów, zgodnie z Rozporządzeniem UE 2016/425, jest klasyfikowany jako ŚOI kat. III, co oznacza, że muszą one spełniać określone normy bezpieczeństwa.

Jakie wymagania do pracy na wysokości?

Podczas pracy na wysokości, musisz spełnić kilka dodatkowych wymagań. Przede wszystkim, każdy pracownik (włącznie z Tobą) powinien przejść szkolenie z zakresu organizacji takich prac i korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Szkolenie to obejmuje między innymi:

 • naukę łączenia elementów systemu powstrzymywania spadania,
 • właściwego zakładania szelek bezpieczeństwa,
 • stosowania technik chroniących przed upadkiem.

Ponadto prace na wysokości wymagają stałego nadzoru przez osobę ze specjalistycznym szkoleniem. Osoba ta będzie odpowiedzialna za monitorowanie przebiegu prac i sprawdzanie sprzętu. Opracuj także plan ratunkowy na wypadek zawieszenia poszkodowanego w szelkach, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Oznaczenie terenu i serwis sprzętu

Obszar prac wysokościowych musi być też wyraźnie oznakowany, aby chronić osoby poniżej tego terenu, szczególnie przed spadającymi przedmiotami. Nie zapomnij także o corocznych przeglądach sprzętu w autoryzowanym serwisie. Jeśli wynajmujesz sprzęt budowlany, to po stronie wypożyczalni ciąży obowiązek zapewnienia właściwego serwisu maszyn.

Co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo pracy na wysokości?

Istnieje kilka zachowań, które mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo pracowników działających na wysokości.

Jakość sprzętu

Korzystanie ze sprzętu z nieznanego źródła, wątpliwej jakości, może być przyczyną powstawania niebezpiecznych sytuacji, a jego niewłaściwe zabezpieczenie może znacznie zwiększyć ryzyko upadku lub obrażeń.

Niewłaściwa pogoda

Niekorzystne warunki pogodowe, takie jak burze czy silny wiatr, również mogą wpłynąć na wykonywanie prac na wysokościach. Takie warunki atmosferyczne mogą sprawić, że praca staje się niebezpieczna i nieprzewidywalna. Najlepiej wówczas wstrzymać się z pracą i poczekać na zmianę pogody.

Unikaj drabin

Drabiny mogą być niestabilne i nieodpowiednie do pracy na wysokości. Zamiast tego, korzystaj z odpowiednich podnośników, które spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa.

Czystość i porządek

Pamiętaj, że utrzymanie porządku i czystości w miejscu pracy ma również kluczowe znaczenie. Nieprawidłowo przechowywane narzędzia, materiały lub inne przedmioty mogą spaść z góry na nieświadomego pracownika.

Podsumowanie

Bezpieczna praca na wysokości wymaga nie tylko odpowiedniego szkolenia i przestrzegania procedur BHP, ale również stosowania wysokiej jakości maszyn i narzędzi. W Toolsmart oferujemy sprzęt, który zapewni Tobie i Twoim pracownikom pełne bezpieczeństwo w niemal każdych warunkach pracy. Proponowane maszyny i urządzenia są nie tylko solidne i niezawodne, ale również posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty oraz regularnie przechodzą serwisy i przeglądy. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko wypadków i zwiększasz efektywność pracy na wysokości.