Porady

Czym jest podnośnik nożycowy?

Podnośniki nożycowe to praktyczne urządzenia wykorzystywane do wykonywania prac na wysokościach. Składają się z dwóch dźwigni dwuramiennych połączonych na środku sworzniem. Istnieje wiele rodzajów podnośników nożycowych, różniących się napędem, zawieszeniem i innymi cechami konstrukcyjnymi. Podnośniki nożycowe można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeżeli chcesz poprawnie użytkować podnośnik nożycowy, powinieneś posiadać odpowiednie uprawnienia oraz zrozumieć zasady jego obsługi. Podnośniki nożycowe można sterować za pomocą panelu sterującego, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie platformy. Zakres udźwigu platformy zależy od konkretnego rodzaju podnośnika. Co więcej – podnośniki nożycowe mają wiele zalet, takich jak łatwość obsługi, komfort użytkowania i wszechstronność. Jakie jest ich zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Z czego składa się podnośnik nożycowy?

Podnośniki nożycowe stają się niezbędnym elementem, który pozwala bezpiecznie i szybko wykonywać pracę na określonej wysokości. Dzięki swojej konstrukcji podnośniki nożycowe potrafią podnieść się na różne wysokości, w zależności od zasięgu roboczego. Mają również wygodną platformę roboczą z panelem sterującym. Powyższy panel podpięty jest elastycznym przewodem, co umożliwia jego swobodne wyjmowanie z platformy ułatwiając jednocześnie obsługę urządzenia z pozycji gruntu. Do podnoszenia platformy wykorzystuje się systemy hydrauliczne (napędzane jednostką elektryczną lub silnikiem spalinowym), co zapewnia stabilność i bezpieczeństwo operatorowi. Obsługa podnośników nożycowych jest stosunkowo prosta – nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia. Obecnie możemy je podzielić na kilka kategorii.

Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, na którym przybliżamy charakterystykę i wykorzystanie podnośników nożycowych. Serdeczniez zaprszamy do obejrzenia.

Jakie są rodzaje podnośników nożycowych?

Najczęściej używanymi podnośnikami są:

  • podnośniki nożycowe elektryczne – grupa podestów ruchomych / podnośników samobieżnych przeznaczona do prac wewnątrz budynków na równej i utwardzonej nawierzchni. Mniejsze, gumowe koła oraz niski prześwit sprawiają, że urządzenie jest wyczulone na znaczne nierówności. Producenci nowszych zwyżek nożycowych pozwalają również na pracę na zewnątrz. Trzeba przy tym uwzględnić zachowania zasad użytkowania przedstawionych w instrukcji urządzenia oraz na piktogramach graficznych bezpośrednio na platformie roboczej. Tego rodzaju podnośniki są popularne ze względu na kompaktowe rozmiary oraz zerową emisję spalin.
  • podnośniki nożycowe spalinowe – grupa podestów ruchomych / podnośników samobieżnych przeznaczona do prac na trudnym terenie tzw. zwyżki terenowe. Duże koła w połączeniu z większym prześwitem oraz napędem na wszystkie koła sprawiają, że zwyżka radzi sobie w najcięższych warunkach. Ten rodzaj zwyżek nożycowych to zazwyczaj urządzenia masywne z dużą platformą oraz większą wysokością roboczą.
  • podnośniki nożycowe elektryczne terenowe – grupa podestów ruchomych / podnośników samobieżnych przeznaczona do prac na wymagającym gruncie z napędem elektrycznym. Najrzadziej spotykany rodzaj podnośników nożycowych.

Jakie nożycówki do pracy na zewnątrz?

Do prac na zewnątrz idealnie nadają się podnośniki spalinowe lub elektryczne terenowe. Oferują one większą stabilność ze względu na możliwość rozstawienia podpór stabilizujących oraz napęd na cztery koła z terenowym bieżnikiem. To ważne aspekty, gdyż w praktyce, przy pracach zewnętrznych często musisz radzić sobie z nierównym terenem i większymi wysokościami.

Jakie nożycówki do pracy wewnątrz wybrać?

Do prac wewnątrz budynków lepiej sprawdzą się podnośniki elektryczne ponieważ są one bardziej kompaktowe, co ułatwia manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. Poza tym są bezemisyjne oraz w większości posiadają gumowe, niebrudzące koła. Ich niższa wysokość robocza jest zazwyczaj wystarczająca do przeprowadzenia większości zadań wewnętrznych. Niemniej jednak w dobie nowoczesnego, wysokopowierzchniowego budownictwa spotkać można podnośniki nożycowe elektryczne z wysokością roboczą sięgającą nawet 18 m.

Jak technicznie użytkować podnośniki nożycowe?

Jeżeli chcesz w sposób profesjonalny i bezpieczny użytkować podnośnik nożycowy, to zadbaj o kilka aspektów z tym związanych. Przede wszystkim regularnie sprawdzaj stan techniczny podnośnika, w tym hydraulikę, mechanizm nożycowy, możliwość opuszczania awaryjnego, a także elementy sterujące. Zadbaj także o codzienne inspekcje, aby upewnić się, że wszystkie funkcje podnośnika działają prawidłowo.

Oprócz powyższych aspektów pamiętaj o tym, by stosować się do instrukcji producenta dotyczących obsługi i limitów obciążenia, gdyż w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić sprzęt, a także doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji dla operatora, który znajduje się na określonej wysokości. Należy również zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie strefy bezpieczeństwa, która powinna być wyznaczona na ok 2 m od urządzenia w obwodzie podnośnika. Przy przemieszczaniu urządzenia z platformą podniesioną należy również zwrócić uwagę na podłoże, a w szczególności – czy nie ma żadnych przeszkód na linii toru jazdy. Jeżeli natomiast działasz na zewnątrz – stosuj go także przy odpowiednich warunkach pogodowych.

Uprawnienia do obsługi podnośników nożycowych

Operatorzy podnośników muszą być przeszkoleni i posiadać odpowiednie uprawnienia do obsługi konkretnego typu maszyny. Jeżeli chcesz obsługiwać różne rodzaje podnośników, konieczne jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji w postaci uprawnień na podesty ruchome przejezdne, dawniej określanych jako kategoria I P. Aby je uzyskać, kandydat musi ukończyć szkolenie specjalistyczne, a następnie zdać egzamin przeprowadzany przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Po pomyślnym zdaniu egzaminu, UDT wydaje dokument potwierdzający kwalifikacje do obsługi podnośników.

Kandydaci przystępujący do egzaminu muszą być pełnoletni i posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie. Co do rodzajów podnośników, którymi może zarządzać osoba posiadająca uprawnienia na podesty ruchome przejezdne, obejmują one podnośniki wolnobieżne takie jak przegubowe, nożycowe i teleskopowe, podnośniki przewoźne montowane na przyczepach, a także podnośniki samojezdne, czyli te umieszczone na pojazdach. Osoba z uprawnieniami może zatem obsługiwać wszystkie te typy podnośników.

Jaki jest zakres udźwigu platformy poszczególnych rodzajów podestów nożycowych?

Zakres udźwigu platformy w podestach nożycowych może się różnić w zależności od ich rodzaju i specyfikacji. Każdą z nich przedstawiamy poniżej.

Zawsze warto sprawdzić specyfikację techniczną danego podnośnika przed jego wykorzystaniem.Jakie są zalety i wady podnośników nożycowych?Podnośniki nożycowe posiadają wiele zalet, które przemawiają na ich korzyść, ale i kilka wad, które warto wziąć pod uwagę w momencie ich kupna lub wynajmu.Zalety podnośników nożycowych:

  • bezpieczeństwo – podnośniki nożycowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki stabilnej konstrukcji i odpowiedniemu zabezpieczeniu operatora. Barierki na platformie roboczej chronią przed upadkiem, a systemy hydrauliczne i układy elektroniczne umożliwiają płynne podnoszenie i opuszczanie platformy.
  • łatwość obsługi – obsługa podnośników nożycowych jest stosunkowo prosta, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia. Panel sterujący umożliwia intuicyjne podnoszenie i opuszczanie platformy, a operator może łatwo dostosować jej wysokość do potrzeb.
  • komfort użytkowania – maszyny tego rodzaju zapewniają operatorowi komfortowe warunki pracy. Operator znajduje się na platformie roboczej, która może być odpowiednio dostosowana do wysokości.

Wady podnośników nożycowych:

  • ograniczona stabilność – niestety, w szczególności podnośniki jednonożycowe, mogą mieć ograniczoną stabilność na nierównym terenie. W takich przypadkach konieczne jest staranne ustawienie maszyny i zachowanie ostrożności podczas pracy. W przypadkach pracy na nierównym terenie, alternatywnym rozwiązaniem mogą być podesty ruchome. Co ciekawe – elektryczne podnośniki po prostu nie uniosą się do góry na nierównym terenie z powodu wysuwających się płóz spod podwozia. Natomiast spalinowe mają podpory stabilizujące, które nawet przy obsuwaniu gruntu informują system i składają platformę, co w tym wypadku jest zaletą.
  • zbyt duży ciężar na niektóre delikatne nawierzchnie – podnośniki nożycowe, nawet te najmniejsze mają to do siebie, że muszą mieć stabilną podstawę. Stabilizację zapewnia w tym wypadku np. duża waga dolnej części urządzenia. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze sprawdzi się na podatnych na uszkodzenia nawierzchniach typu parkiet, czy panele.
  • wysoka cena – bez wątpienia podnośniki nożycowe są kosztowną inwestycją, co może być utrudnieniem dla mniejszych przedsiębiorstw. Jednak wynajem podnośników, w tym również modeli nożycowych, może być korzystnym rozwiązaniem, które pozwala na skorzystanie z tych urządzeń bez konieczności ich zakupu.

Dlaczego warto wynająć podnośnik nożycowy?Wynajem podnośników nożycowych to decyzja, która przynosi szereg korzyści, szczególnie jeśli chodzi o elastyczność i ponoszone koszty. Dzięki wynajmowi, masz dostęp do szerokiej gamy specjalistycznego sprzętu bez potrzeby inwestowania dużych sum w zakup własnych maszyn. To sprawia, że możesz wybrać dokładnie taki podnośnik, który najlepiej odpowiada specyfice Twojego aktualnego projektu, zapewniając maksymalną efektywność pracy. Co więcej, wynajem umożliwia korzystanie z nowoczesnego i dobrze utrzymanego sprzętu, a to z kolei jest kluczowe dla bezpieczeństwa i niezawodności Twojego pracownika.Kolejnym elementem działającym na korzyść wynajmu jest fakt, że dzięki tej opcji unikasz kosztów związanych z konserwacją i przechowywaniem sprzętu, co jest szczególnie istotne dla firm, które nie używają podnośników na co dzień. Trudno nie wspomnieć o innej korzyści jaką jest elastyczność wynajmu. Powyższa forma pozwala na dostosowanie okresu korzystania ze sprzętu do indywidualnych potrzeb projektu. W rezultacie, wynajem podnośników nożycowych stanowi praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia realizację nawet najbardziej wymagających zadań na wysokości.Warto pamiętać o zapewnieniu przez firmy rentalowe transportu sprzętu. W tym momencie odpada Ci czas na przewiezienie podnośnika, pracownik, który musi to zrobić, a także zapewnienie pojazdu, który jest w stanie bezpiecznie przetransportować maszynę, która może ważyć nawet do 9 ton.PodsumowaniePamiętaj, że wybór odpowiedniego podnośnika nożycowego może znacząco ułatwić i przyspieszyć realizację Twoich projektów, szczególnie gdy niezbędne do przeprowadzenia są prace na wysokości. Jeśli szukasz niezawodnego sprzętu, który pomoże Ci osiągnąć cele w bezpieczny i efektywny sposób, to skorzystaj z oferty Toolsmart. Mamy szeroki asortyment podnośników nożycowych, które są idealne do różnorodnych zadań – od lekkich prac wewnętrznych, po cięższe zadania na zewnątrz. Wypożyczenie podnośnika nożycowego od Toolsmart to nie tylko wygoda, ale także oszczędność czasu i pieniędzy. Nasz sprzęt jest nowoczesny, dobrze utrzymany i gotowy do pracy. Dzięki temu możesz skupić się na swoim projekcie, nie martwiąc się o techniczne aspekty. Dodatkowo, Toolsmart oferuje elastyczne opcje wynajmu, które można dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb i harmonogramu pracy.