Minikoparki vs tradycyjne koparki – co wybrać dla swojego projektu?

Stoisz przed wyborem odpowiedniego sprzętu do Twojego najnowszego projektu budowlanego i zastanawiasz się, która opcja będzie najlepsza: minikoparka czy tradycyjna koparka? W tym artykule przyjrzymy się kluczowym różnicom między powyższymi typami maszyn, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Jaka jest różnica między koparkami, a minikoparkami?

Koparki to typ ciężkiego wyposażenia służącego do wykonywania prac ziemnych i zbierania różnego rodzaju materiałów. Charakteryzują się obrotową kabiną operatora, zwaną wieżą, która obraca się o pełne 360 stopni oraz elastycznym ramieniem wyposażonym w łyżkę. Zazwyczaj wieża tych maszyn osadzona jest na gąsienicach, choć istnieją modele wyposażone w koła.

Czym jest minikoparka?

Minikoparki to kompaktowa odmiana tradycyjnych koparek. Są lżejsze i mają mniejsze wymiary, co czyni je odpowiednimi dla mniejszych projektów i miejsc pracy o ograniczonej przestrzeni. Strukturalnie mini koparki są podobne do swoich większych odpowiedników, jednak wyróżniają się kilkoma istotnymi cechami. Najszybsze minikoparki często wykorzystują gąsienice z gumy, które nie brudzą podłoża, w przeciwieństwie do tradycyjnych gąsienic stalowych. Posiadają także zredukowany obrót tylnej części, co oznacza mniejszy zakres obracania się tylnej części maszyny w trakcie ruchu jej przedniej części. To, w połączeniu z ich zwartą konstrukcją sprawia, że są one idealne do pracy w ciasnych przestrzeniach. Specyfikacje techniczne minikoparek różnią się znacząco od tych dla standardowych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze minikoparki i koparki?

Oba sprzęty różnią się między sobą pod kilkoma względami technicznymi. Wśród nich warto wymienić takie aspekty jak:

Ciężar

Co do zasady, minikoparki mają wagę od 1 do 10 ton. Wszelkie maszyny ważące ponad 13 ton klasyfikujemy jako koparki standardowej wielkości, a te przekraczające 40 ton są uważane za koparki duże. Mimo to zarówno minikoparki, jak i te większe, dzielone są na dodatkowe klasy w zależności od ciężaru. Warto zaznaczyć, że klasyfikacja może różnić się w zależności od producenta.

Minikoparki kategoryzowane są do grup:

 • 1-2 tony,
 • 3-5 ton
 • 6-10 ton.

Najmniejsze z nich, czyli te z kategorii 1-2 tony, mogą kopać rowy o głębokości od około 1,8 do 2,7 metrów i podnosić materiał na wysokość od około 2,1 do 2,7 metrów. Modele z kategorii 3-5 ton mogą osiągać głębokość kopania od 2,7 do 3,7 metrów i sięgać wysokości między 3 a 3,7 metrów. Koparki z kategorii 6-10 ton są wybierane, gdy potrzebujesz kompaktowego sprzętu zdolnego do kopania na większych głębokościach, ale nie wymagającego mocy koparki standardowej. Mogą one kopać na głębokość od około 3,4 do 4,6 metrów i osiągać wysokość wysypu w zakresie od około 3,7 do 4,9 metrów.

Ile waży koparka i jaki ma zasięg?

Standardowe i duże koparki są klasyfikowane do kategorii:

 • 13-15 ton,
 • 16-22 ton,
 • 25-40 ton,
 • 40+ ton.

Największy model dostępny na rynku, Hitachi EX8000, waży aż 825 ton! Koparki z kategorii 13 do 15 ton są bardziej ekonomiczne i znacznie łatwiejsze do transportu. Zdolne są kopać na głębokość około 5,8 metrów i podnosić materiał do wysokości około 7 metrów. Modele z kategorii 16-22 ton oferują większy zasięg i pojemność ładunku, mogą kopać na głębokość do około 6,7 metrów i podnosić do około 7 metrów.

Rozmiar

Typowa szerokość robocza minikoparek wynosi około 135-160 centymetrów. Maszyny o takich wymiarach bez problemu przemieszczają się przez drzwi przeznaczone dla pracowników, co sprawia, że są niezwykle użyteczne w pracach takich jak rozbiórki wewnętrzne. Natomiast standardowe koparki o wadze poniżej 40 ton mają zazwyczaj szerokość około 2,4 metra, a te ważące ponad 40 ton osiągają szerokość około 3,2 metra. Większe urządzenia wymagają znacznie więcej przestrzeni operacyjnej niż ich mniejsze odpowiedniki.

Budowa koparki również różni się w zależności od jej rozmiaru. Minikoparki oraz mniejsze modele standardowe zwykle posiadają gąsienice gumowe, z możliwością zmiany na gąsienice stalowe. Modele o wadze 10-20 ton mogą być wyposażone w lemiesz dozujący umieszczony z przodu, co zwiększa stabilność maszyny i umożliwia odsunięcie dodatkowego materiału. Koparki o wadze od 13 do 24 ton mogą posiadać hydrauliczny chwytak zamiast sztywnego. Daje im to większą elastyczność w podnoszeniu materiałów o nieregularnych kształtach.

Moc

Z mocą silnika rośnie także rozmiar maszyny. Koparki o większych gabarytach dysponują znacznie większą siłą, niż ich mniejsze odpowiedniki. Zakres mocy standardowych i dużych koparek wynosi od 53 do 524 koni mechanicznych, natomiast minikoparki generują moc w przedziale od 10 do 75 KM. Warto zwrócić uwagę na to, że te dwa zakresy mocy częściowo się nakładają. Gdy na Twojej budowie panuje ciasnota i potrzebujesz bardziej zwartego sprzętu, minikoparki o mocy 60 lub 70 KM mogą skutecznie zastąpić mniejsze modele standardowe.

Którą maszynę powinieneś wybrać do swojego projektu?

Optymalnym podejściem do wyboru pomiędzy standardową, a minikoparką jest dokładne rozpatrzenie potrzeb Twojego projektu. Aspekty takie jak głębokość kopania, siła robocza, możliwości wysypu i pojemność łyżki stanowią kluczowe parametry, które warto rozważyć w tym wypadku. Często to właśnie one wyznaczają, czy mniejsza koparka spełni wymagania Twojego zadania. Ograniczenia związane z szerokością maszyny mogą skłonić do wyboru minikoparki, zwłaszcza jeśli ich zwinne konstrukcje pozwalają na manewrowanie w wąskich przestrzeniach.

Jeśli Twój projekt nie potrzebuje dużej i mocnej maszyny, wybór minikoparki będzie uzasadniony w poniższych przypadkach:

 • przestrzeń na miejscu pracy jest ograniczona, a dostęp do terenu wymaga przechodzenia przez wąskie otwory, takie jak drzwi dla personelu,
 • miejsce pracy, zwłaszcza w środowisku miejskim, jest zatłoczone i pełne przeszkód wymagających precyzyjnego manewrowania maszyną,
 • istnieje potrzeba częstego przemieszczania maszyny w ramach terenu budowy,
 • transport maszyny na miejsce pracy oraz związane z tym koszty stanowią ważny aspekt do rozważenia.

Kiedy wybrać klasyczną koparkę?

Jednym z głównych atutów koparek jest ich zdolność do osiągania znacznych zasięgów. Modele o mniejszych gabarytach dysponują odpowiednią mocą oraz wielkością łyżki, aby skutecznie przeprowadzić projekty małej i średniej wielkości, podczas gdy większe warianty maszyn są przystosowane do prowadzenia rozległych prac ziemnych i rozbiórkowych. Tak szerokiego zakresu możliwości nie odnajdziesz w minikoparkach, które są dedykowane do realizacji zadań o mniejszej skali.

Głębokość kopania, siła uderzenia i zasięg są bardziej rozbudowane w modelach standardowych koparek. Z tego powodu wymagania stawiane przez Twój projekt odgrywają kluczową rolę w wyborze odpowiedniej maszyny. Potencjał danej koparki przestaje mieć znaczenie, jeśli urządzenie nie jest w stanie sprostać oczekiwanym zadaniom.
Główne minusy koparek standardowych wiąże się z kosztami, transportem i manewrowością. Jak wspomniano, większe jednostki generują wyższe wydatki zarówno przy wynajmie, jak i zakupie. Większość koparek wymaga przewiezienia na miejsce pracy przy pomocy ciągnika siodłowego lub przyczepy niskopodwoziowej.

Kiedy wybrać minikoparkę?

Z uwagi na ich niewielką masę, minikoparki generują mniejsze naciski na grunt na którym pracują. Są idealnym rozwiązaniem na terenach miejskich, osiedlowych czy innych lokalizacjach, które nie mogą udźwignąć ciężkiego sprzętu. Ich zdolność do poruszania się w ograniczonych przestrzeniach stanowi główny atut. Ich zastosowanie obejmuje między innymi prace związane z urządzaniem terenu, wykopywanie niewielkich rowów, sadzenie drzew, tworzenie niewielkich fundamentów, prace ziemne przy infrastrukturze miejskiej, usuwanie korzeni drzew oraz prace związane z przenoszeniem materiałów.

Jeżeli szukasz odpowiedniego sprzętu do kopania, to w Toolsmart znajdziesz produkty, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania!