Różnice pomiędzy podnośnikiem przegubowym, a nożycowym

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego podnośnika? Przedstawimy zestawienie obecnie bardzo popularnych dwóch typów podestów ruchomych: podnośnik przegubowy (inaczej przegubowo-teleskopowy) lub koszowy i nożycowy, które różnią się od siebie w wielu aspektach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ich konstrukcji, zastosowaniom oraz kluczowym różnicom, abyś mógł dokonać właściwego wyboru. Zarówno podnośnik koszowy, jak i nożycowy, mają swoje unikalne cechy i zalety, które sprawiają, że lepiej nadają się do konkretnych zadań. Chcesz je poznać? O tym piszemy poniżej.

Różnice Konstrukcyjne

Zanim zdecydujesz się na wybór podnośnika, ważne jest, abyś zrozumiał podstawowe różnice konstrukcyjne między podnośnikami przegubowymi (koszowymi), a nożycowymi.

Jak zbudowany jest podnośnik przegubowy?

Zaczynając od podnośnika przegubowego wskazujemy, że jest to urządzenie, które składa się z długich ramion połączonych ze sobą systemem przegubowym wyposażone w ruchomy kosz osobowy na końcu wysięgnika (tzw. jib’a), co pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach. Kosz ten może być podnoszony do różnych wysokości i obracany, co daje większą wszechstronność w pracy na wysokościach. Dodatkowo kopuła na której osadzone są ramiona wysięgnika posiada funkcję obrotu – w wielu przypadkach istnieje możliwość obrócenia kopuły z wysięgnikiem o 360 stopni. Jest to bardzo pomocne w sytuacji kiedy prace muszą być wykonywane w kilku miejscach jednocześnie. Niewątpliwą zaletą podnośnika przegubowego jest wysięg boczny, który pozwala na operowanie koszem ponad przeszkodami.

Jak zbudowany jest podnośnik nożycowy?

Z kolei podnośnik nożycowy ma bardziej kompaktową konstrukcję, która skupia się na pionowym podnoszeniu platformy. Dzięki swojej budowie, podnośnik nożycowy zapewnia większą stabilność i jest idealny do prac, gdzie wymagane jest większa przestrzeń na platformie oraz większe jej obciążenie. Nie oferuje on jednak takiej samej mobilności i zasięgu bocznego jak podnośnik koszowy.
Różnice w konstrukcji wpływają bezpośrednio na to, jak i gdzie najlepiej wykorzystać każdy z tych samojezdnych podestów ruchomych. Podczas gdy podnośnik koszowy świetnie sprawdzi się w pracach wymagających zasięgu bocznego i elastyczności, jak na przykład w przycinaniu drzew czy konserwacji elewacji w miejscach, w których nie ma możliwości dojechania maszyną bezpośrednio do budynku, to podnośnik nożycowy będzie idealny do zadań wymagających stabilnej i dużej platformy roboczej, takich jak prace magazynowe, instalacyjne na wysokości czy prace przy elewacji z bezpośrednim dostępem do ściany budynku. Zrozumienie tych różnic pomoże Ci wybrać odpowiedni typ sprzętu do specyficznych potrzeb i zadań.

Bezpieczeństwo i stabilność podnośników

Bezpieczeństwo, stabilność oraz sprawność techniczna to kluczowe aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni podnośnik. Dlatego zawsze stając przed wyborem użycia danego podestu ruchomego wybieraj te, które mają aktualne badania UDT.

Czy podnośnik przegubowy jest bezpieczny?

Podnośniki koszowewyposażone w ruchomy kosz na wysięgniku, co zapewnia doskonałą mobilność i dostępność do trudno dostępnych miejsc. Jednak ze względu na swoją konstrukcję, mogą występować wady konstrukcyjne lub usterki wynikające z przetarć materiału, dlatego zawsze bądź czujny i obserwuj czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych takich jak olej hydrauliczny, olej silnikowy czy olej napędowy. Ważne również aby wszystkie systemowe czujniki bezpieczeństwa działały poprawnie – takie jak np. czujnik przeciążeniowy lub czujnik przechyłu. Dlatego ważne jest, aby zawsze przestrzegać środków bezpieczeństwa i korzystać z nich w odpowiednich warunkach.

Czy podnośniki nożycowe są bezpieczne?

Z kolei podnośniki nożycowe, z ich pionowym mechanizmem podnoszenia, oferują znaczną stabilność, szczególnie przy pracy na stałej wysokości. Są one idealne do zadań, które wymagają dużej, stabilnej platformy. Tutaj również jak w przypadku podestów przegubowych, ważne jest aby urządzenia te posiadały aktualne badanie UDT co daje nam większą pewność poprawności działania wszystkich funkcji bezpieczeństwa danego urządzenia.

Ważne jest również, aby pamiętać o regularnych kontrolach i konserwacji każdego rodzaju podnośnika, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania. Podczas pracy na wysokości, zawsze zalecane jest stosowanie dodatkowego sprzętu bezpieczeństwa, takiego jak kask ochronny, kamizelka odblaskowa i szelki bezpieczeństwa.

Zasięg działania

Z pewnością zastanawiasz się, jaki zasięg pracy oferują oba podnośnik. Zrozumienie tych różnic może pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Jaki jest zasięg podnośników przegubowych?

Ich główną zaletą jest wysięg boczny. Dzięki ruchomemu wysięgnikowi, podnośniki przegubowe ułatwiają dostęp do miejsc, które są trudno dostępne dla innych typów maszyn. Idealnie nadają się do pracy w sytuacjach, gdzie przeszkody terenowe lub konstrukcyjne uniemożliwiają bezpośredni dostęp do wykonania czynności. Wysokość robocza podnośników koszowych może być bardzo imponująca, co sprawia, że są one doskonałym wyborem do pracy na dużych wysokościach, np. przy montażu reklam czy pracach konserwacyjnych na wysokich budynkach.

Jaki jest zasięg podnośników nożycowych?

Podnośniki nożycowe charakteryzują się głównie pionowym ruchem podnoszenia, co ogranicza ich zasięg poziomy, ale oferuje stabilną i dużą platformę roboczą na wysokości. Ich niedużym wysięgiem bocznym są tylko wysuwane balkony na platformie – w zależności od konkretnego modelu od 80 cm do nawet 3 m. Są one idealne do zadań, które wymagają pracy na jednej wysokości, takich jak malowanie, instalacje niskoprądowe czy prace magazynowe.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twoja praca wymaga zasięgu, szczególnie w poziomie, i dostępu do trudno dostępnych miejsc nad przeszkodami na dużych wysokościach, podnośnik przegubowy będzie najlepszym wyborem. Natomiast, jeśli potrzebujesz stabilnej, dużej platformy do pracy na ustalonej wysokości, z dostępem do większej przestrzeni roboczej bez konieczności poruszania się maszyną – podnośnik nożycowy będzie bardziej odpowiedni.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego podnośnika zależy od specyfiki Twojej pracy, wymagań dotyczących zasięgu, wysokości roboczej oraz warunków, w jakich będziesz operować. W ofercie Toolsmart masz możliwość wynajmu zarówno podnośników koszowych, jak i nożycowych, a także innych maszyn budowlanych. Bez względu na projekt z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie sprzęt.